Wiesz o tym, że niemal 3 tysiące dzieci, które dziś przyszły na świat umrze w ciągu 24 godzin? Możemy pomóc większości tych dzieci, zapewniając im i ich matkom podstawową opiekę medyczną.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat na świecie nastąpił bezprecedensowy postęp w ratowaniu życia dzieci poniżej 5. roku życia. Jednak pomimo niezaprzeczalnego postępu w jakości opieki okołoporodowej, wciąż jeszcze pozostało wiele do zrobienia. Umieralność noworodków na świecie jest nadal niepokojąco wysoka, zwłaszcza w krajach najuboższych. Miliony maluszków nie otrzymują niezbędnej pomocy, która umożliwiłaby im przeżycie. Każda śmierć dziecka to niewyobrażalny dramat dla całych rodzin. Większość z nich zmarła na skutek chorób, którym potrafimy zapobiegać. Oznacza to, że wielu tragedii można było uniknąć.

Kiedy umiera dziecko, umiera Mama.

Piękne zdanie, a niosące jednak ogromny smutek.

#WiecejNizDzien

Jadąc pewnego słonecznego dnia do Warszawy na spotkanie z przedstawicielkami UNICEF Polska, nie myślałam, że będzie to tak trudne dla mnie spotkanie, i że wywrze na mnie tak wielkie wrażenie. Razem z innymi zaproszonymi blogerkami usiadłam przy wspólnym stole konferencyjnym i oglądałam przygotowany dla nas materiał. Po kilku minutach, miałam już łzy w oczach. Widziałam matki, które straciły swoje nowonarodzone dzieci. Słuchałam ich błagania o pomoc. Ponad 80% śmierci noworodków jest spowodowanych przedwczesnym rozwiązaniem, powikłaniami przy porodzie czy infekcjami, takimi jak zapalenie płuc czy sepsa. Można temu zapobiec poprzez dostęp do czystej wody i środków dezynfekujących, a także zapewnienie lepszej opieki wykwalifikowanych położnych oraz sprzętu zapewniającego pomoc wcześniakom i noworodkom wymagającym natychmiastowej interwencji. Ważne jest również karmienie piersią w ciągu pierwszej godziny życia dziecka, bezpośredni kontakt noworodka ze skórą matki oraz odpowiednie żywienie.

Może pomyślicie sobie, że to przecież jest podstawa. To są tematy, o których mówi się tak głośno i otwarcie. To standard. Pisza o tym w każdym poradniku ciążowym, wertujemy te tematy na spotkaniach typu „Bezpieczny Maluch”, opowiadają o tym specjaliści w telewizji śniadaniowej, czy w szkołach rodzenia. Wyobraźcie sobie, że te Matki, tego standardu nie mają. Nie są traktowane wyjątkowo ze względu na swój stan. Nie idą na płatne zwolnienia lekarskie i nie leżą na kanapie w mieszkaniu do góry brzuchem, kupując w internecie najładniejsze ubranka do wyprawki. Często kilka godzin po porodzie opuszczają szpital, w którym rodziły i razem z maluszkiem wracają do domu, by dalej zajmować się rodziną. To, co dla nas jest „normalne”, dla nich nie jest takie oczywiste.

UNICEF Polska rozpoczyna kampanię „Więcej niż dzień„, której celem jest dostarczenie pomocy ratującej zdrowie i życie noworodków na całym świecie oraz zapewnienie matkom odpowiedniej opieki okołoporodowej.

Przerażające jest to, jak my, kobiety w krajach wysokorozwiniętych, mamy pod względem opieki okołoporodowej i ciążowej dobrze. Skacze się wokół nas, jak koło porcelanowej figurki. Traktuje wyjątkowo. Powstają specjalne kasy z pierwszeństwem dla ciężarnych, miejsca do przewijania i nakarmienia maluszka w centrach handlowych, mamy prawo do bezpłatnych badań USG i opieki lekarza. A my spieramy się, która z nas jest lepsza, ta która rodziła naturalnie, czy ta po cesarce, ta karmiąca piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Straszne jest to, że mając to wszystko, rodząc żywe i zdrowe dziecko, nie doceniamy tego. Wybrzydzamy. Narzekamy. Pamiętajmy, że są na świecie kobiety, tego wszystkiego nie mają. Często nie widzą się z lekarzem przez całą ciążę. Rodzą wcześniaki, a maluchy zamiast specjalistycznej opieki i inkubatorów, na które u nas wydaje się grube miliony, mają koc i zwykłą żarówkę, która ma je ogrzewać.

Każdego dnia na całym świecie umiera 7000 noworodków – większość z nich z powodów, którym łatwo zapobiec. 

Żadne dziecko, nie powinno tracić matki, przychodząc na świat. Żaden rodzic nie powinien doświadczyć uczucia rozpaczy po stracie dziecka, czy też poczucia niemocy w sytuacji jego cierpienia. Szczególnie, gdy opieka, która mogłaby temu zapobiec, istnieje.

UNICEF Polska apeluje o pomoc każdemu dziecku w pierwszych momentach życia poprzez:
  • Szkolenia i zapewnienie w ośrodkach medycznych wystarczającej liczby lekarzy, pielęgniarek i położnych doświadczonych w opiece nad noworodkami i wcześniakami;
  • Zapewnienie każdej matce i jej nowo narodzonemu dziecku dostępu do sprzętu medycznego, ratujących życie leków, czystej wody, mydła i elektryczności;
  • Wsparcie dziewcząt, matek i rodzin w dostępie do wysokiej jakości opieki medycznej.

Wyeliminowanie możliwych do uniknięcia zgonów najmłodszych nie jest fantazją. Cel, przed którym stoimy jest realny. W ciągu ostatnich dwudziestu lat nastąpił niezaprzeczalny postęp w ratowaniu dzieci. Widząc rezultaty, musimy jeszcze bardziej zaangażować się w walkę o życie noworodków oraz szansę na zdrowe dzieciństwo, dla każdego dziecka.

Nawet najmniejsze wsparcie od każdego z nas przyczyni się do lepszego startu w życie dla najmłodszych w tym najważniejszym, decydującym o przyszłości okresie.

Wesprzyj UNICEF i podaruj dzieciom więcej niż dzień.
Pamiętaj, że nawet nic dla Ciebie nie znaczące 5 zł miesięcznie, może zdziałać wiele.

więcej o akcji znajdziesz na stronie: www.unicef.pl

Leave a Reply