Nie da się ukryć, że kuchnia, to najważniejsze pomieszczenie w domu. To tu ostatecznie zbiera się rodzina, w kuchni jada się posiłki, dzieli wrażeniami z dnia codziennego i przyjmuje gości. Tu powstają pyszne dania, którymi raczymy naszych najbliższych. Tu chowają się mamy przed swoimi dziećmi, kiedy chcą wypić w spokoju kawę. To miejsce przepełnione jest wszelkimi możliwymi emocjami. Dlatego temu pomieszczeniu trzeba poświęcić najwięcej uwagi.

Projekt kuchni

Z dumą muszę przyznać, że wszystko, co będzie w naszym domu, projektować będziemy z M. sami. Chcemy mieć satysfakcję, że ten dom będzie wyglądał dokładnie tak, jak chcemy. Nikt nie będzie nam narzucał swojego zdania. Wszystkie dodatki kupujemy i wyszukujemy sami. Sami za wszystko płacimy i sami ustawiamy. Tak już mamy, że jak się na coś zaweźmiemy, robimy wszystko we dwoje. Już teraz wiemy, że pomocy potrzebować będziemy jedynie przy urządzaniu łazienki, bo klejenie płytek nie jest naszą mocną stroną.

No i w planach mamy jeszcze zlecenie montażu kuchni fachowcom. Z pełną świadomością zdecydowaliśmy się na realizację kuchni w Ikei. Popytaliśmy wiele osób, które zaufały tej szwedzkiej firmie i rzadko kto na coś narzekał. I tak, pewnego dnia, usiedliśmy z M. i zaczęliśmy projektować naszą wymarzoną kuchnię dostosowaną do nowego mieszkania. I nie okazało się to tak trudne, jak myśleliśmy!

Co musi być w naszej wymarzonej kuchni?

  • białe szafki
  • drewniany blat
  • biały jednokomorowy zlew
  • zmywarka
  • piekarnik
  • mikrofalówka
  • zabudowana lodówka
  • okap wbudowany w szafkę

Jak sobie tak wypisaliśmy, co koniecznie musimy mieć, reszta poszła nam jak z płatka!

Projekt kuchni z Ikea

Na pierwszy rzut oka, nasza kuchnia to dość spory kawałek. Ale! Kiedy przyjrzeliśmy się jej z bliska, zauważyliśmy jedną przeszkodę, która może nam trochę utrudnić jej projektowanie – a zwłaszcza jej górną część. Mowa o betonowej belce. Sama nie wiem, jak mogłam jej na projekcie nie zauważyć.


Czy jest to element, którego będzie można się zwyczajnie pozbyć, jeszcze nie wiemy. Wszystko będziemy omawiać w późniejszym momencie, dlatego nasze projekty muszą póki co zawierać tą belkę.

PROJEKT #1

PROJEKT #2

Jak widzicie projekty niewiele się od siebie różnią. Na jednym mamy „betonową belkę”, na drugim się jej pozbyliśmy. Finalnie będziemy dążyć do jej wycięcia, bo moim zdaniem jest tam absolutnie zbędna i daje tylko dodatkowe zaciemnienie w pomieszczeniu. Gdybyśmy ją pozostawili, zmuszeni będziemy do obniżenia o kilka centymetrów wszystkich wiszących szafek oraz prawdopodobnie (z racji możliwych problemów z otwieraniem górnych szafek) przeniesiemy lodówkę. I nadal zastanawiam się nad układem zmywarki i szafki z szufladami. Jak wiadomo, im więcej blatu roboczego, tym lepiej, dlatego coraz bardziej przekonuję się ku projektowi 2. Na szafkę ze zlewem nie zwracajcie większej uwagi, bo będzie inna. Niestety projektując kuchnię i dobierając zlew, nie było tego, który wybraliśmy ostatecznie (DOMSJÖ).Czym jest kolejna duża biała szafka za stołem? To szafka tzw. gospodarcza. W obecnym mieszkaniu deska do prasowania straszy w łazience, odkurzacz stoi w szafie z ubraniami i nie wspomnę o wszędobylskim mopie. Dlatego to jest nasze must have

__________________________________________________

Co myślicie o naszym projekcie?
Może są wśród Was osoby, które już robiły swoje kuchnie z Ikea i mają dla nas jakieś rady?
Wszelkie rady są dla nas mile widziane! :)